Atrakcje

Żnin
Zwiedzanie miasta, które posiada ponad 700-letnią historię. Znajdowała się tu dawniej rezydencja zamieszkiwana przez arcybiskupów. Naprzeciw farnego kościoła św. Floriana z XV w. znajduje się sufragania (klasycystyczny dwór), zbudowana ok. 1795 r. Obecnie tutaj mieści się Muzeum Sztuki Sakralnej. W gotyckiej wieży z XV wieku, pozostałości dawnego ratusza, znajduje się z kolei Muzeum Ziemi Pałuckiej.

Wenecja
Następnie „ciuchcią” udajemy się do Wenecji. Polska Wenecja to wieś leżąca w samym sercu pałuckiej ziemi, na wąskim przesmyku między dwoma jeziorami: Weneckim i Biskupińskim, blisko małego jeziorka Skrzynka. Tam zwiedzamy ruiny zamku z XIV w. i Muzeum Kolei Wąskotorowej, w którym można zobaczyć kilkanaście parowozów różnych typów, wagony z ekspozycją sprzętu i umundurowania kolejarskiego. Muzeum w Wenecji jest największym w Europie muzeum kolei 660mm.

Biskupin
Kolejnym przystankiem na naszej trasie jest rezerwat archeologiczny w Biskupinie, widoczny z daleka z okien kolejki. Prezentuje on pozostałości drewnianego osiedla kultury łużyckiej sprzed 2500 lat. Na terenie wykopalisk, w pawilonie muzealnym istnieje stała wystawa Biskupin i jego okolica – 10 000 lat historii, poświęcona odkryciom archeologicznym w Biskupinie i okolicy. Zrekonstruowano również część osady z falochronem, łamaczem kry, wałem obronnym, bramą, ulicami i dwoma rzędami domów. Ciekawostkę stanowi przeniesiona w 1973 roku z pobliskiej wsi drewniana chata pałucka z 1820 roku. Na terenie rezerwatu można spróbować swoich sił w strzelaniu z łuku, przejechać się na koniu, wybić własną monetę, itp.

Gąsawa
Kolejka kończy swoją trasę w Gąsawie. Najciekawszym zabytkiem, jaki można tu podziwiać, jest zbudowany z modrzewia w końcu XVII wieku kościół pod wezwaniem św. Mikołaja. Obok drewniana dzwonnica z XVIII/XIX wieku. Zachował się tu również dawny układ miejski z dużym rynkiem pośrodku, od którego udajemy się w drogę powrotną.

Baza nurkowa Piechcin
„Adriatyckie” warunki nurkowania: www.bazapiechcin.eu

Inowrocław
Kuracjusze korzystają z dobrodziejstw tężni uzdrowiskowej, w której do celów leczniczych stosuje się solankę. Spacer w pobliżu tężni należy traktować jak zabieg leczniczy, może też być przyjemnością, gdyż wszędzie wokół jest piękna roślinność.

Kruszwica
Najcenniejszym zabytkiem Kruszwicy, niepisanym symbolem miasta jest ceglana, gotycka wieża samotnie stojąca na Wzgórzu Zamkowym u nasady Półwyspu Rzępowskiego, zwana Mysią. Wieża jest ośmioboczna, ma 32 m wysokości i wraz z resztami murów stanowi pozostałość zamku obronnego z XIV w. Zamek ten zbudowano z fundacji króla Kazimierza Wielkiego ok. 1350 r. w miejscu starego grodu. Cała wieża jest dostępna do zwiedzania.

Rogowo
ZAUROLANDIA – Park dinozaurów: www.zaurolandia.pl

Atrakcje - Gąsawa, Biskupin, Żnin
Atrakcje - Gąsawa, Biskupin, Żnin
Atrakcje - Gąsawa, Biskupin, Żnin